آموزش مرحله به مرحله پایتون/ قسمت اول

آموزش نصب پایتون

برای ساختن برنامه های مورد نیازتان باید برنامه ی دیگری داشته باشید، مگر اینکه واقعا سطح پایین تری را بخواهید و برنامه ها را با کدنویسی ماشین انجام دهید، تجربه ایی سخت که حتی اگر ممکن باشد بسیاری از برنامه نویسان از انجام آن امتناع می کنند. اگر می خواهید برنامه نویسی را با زبان پایتون انجام دهید، به برنامه هایی برای انجام این کار نیاز دارید. این برنامه ها به شما کمک می کنند تا با استفاده از اطلاعات راهنمایی که نیاز دارید، کد پایتون را در برنامه پایتون بنویسید و اجرا کنید. در ادامه توضیحات ارائه شده به شما کمک می کند که یک نسخه از پایتون را تهیه و بر روی سیستم تان نصب کنید، چطور برنامه های نصب شده در سیستم تان را بیابید و از آن ها استفاده کنید و برای بررسی عملکرد برنامه نصب شده آن را تست کنید تا بتوانید نحوه کار ان را ببینید.

دانلود نسخه مورد نیاز

زیرساخت هر سیستمی (ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار سیستم عامل کامپیوتر) قوانین خاصی دارند که در زمان اجرای برنامه از آن ها پیروی می کنند. برنامه پایتون این جزئیات را از دید شما مخفی می کند. در صورتی که سیستم شما برنامه پایتون را پشتیبانی می کند، کدی را که در پایتون می نویسید، برنامه پایتون آن را به شکل قابل فهم برای سیستم شما تبدیل و کد اجرا می کند. با این وجود شما به یک نسخه از برنامه پایتون احتیاج دارید که روی سیستم عامل شما اجرا شود. پایتون از این سیستم ها (و احتمالا سایر پلتفرم ها) پشتیبانی می کند:

 • IBM یونیکس پیشرفته (AIX)
 • اندروید
 • Beos
 • توزیع نرم افزار برکلی (BSD)/ BSD رایگان
 • Hewlett-Packard Unix
  (HP-UX)
 • IBM i )قبلا برنامه سیستم 400 یا AS/400، iSeries و سیستم i)
 • سیستم عامل ایفون (ios)
 • لینوکس
 • MAC OS X (از قبل با سیستم عامل نصب شده)
 • سیستم عامل داس مایکروسافت (MS-DOS)
 • MorphOS
 • سیستم عامل 2(OS/2)

 • سیستم عامل390 (OS/390) و z/OS
 • سیستم حافظه مجازی (VMS)

 • ویندوز 32 بیتی XP) و ویندوز های بعدی)
 • ویندوز 64 بیتی
 • ویندوز CE/ کامپیوتر جیبی
 • PalmOS
 • PlayStation
 • Psion
 • QNX
 • (originally Acorn) RISC OS
 • Series 60
 • Solaris

نصب پایتون

بعد از دانلود یک نسخه از پایتون باید برنامه پایتون را بر روی سیستم تان نصب کنید. پوشه های دانلود شده شامل همه چیزهایی است که برای شروع نیاز دارید. از جمله:

 • مفسر (مترجم) پایتون
 • پوشه های راهنما
 • دسترسی به خط فرمان
 • برنامه توسعه محیط جامع (IDLE)
 • برنامه نصب ترجیحی (pip)
 • غیر فعال سازی نصب (تنها در سیستم هایی که به آن نیاز دارند.)

در این جا فرض می گیریم که شما از یکی از تنظیمات پیش فرض پایتون که در سایت https://www.python.org/downloads/release/python-362/ موجود است، استفاده می کنید. در سایت ناگفته آموزش نصب پایتون
توضیح داده شده است. اگر از نسخه ایی به جز 3.6.2 استفاده می کنید بعضی از مثال ها همان طور که انتظار می رود، کار نمی کنند. در ادامه توضیحاتی در مورد نصب پایتون
در سه سیستم عامل پشتیبانی شده لینوکس، ویندوز و مکینتاش ارائه خواهد شد.

نصب پایتون در ویندوز

مراحل نصب در سیستم ویندوز به همان صورتی است که برنامه های دیگر را در ویندوز نصب می کنید. تفاوت اصلی در پیدا کردن فایلی است که دانلود کردید تا بتوانید مراحل نصب را شروع کنید. روش زیر در هر سیستم عامل ویندوز ، چه نسخه 32 بیتی و چه نسخه 64 بیتی پایتون به خوبی کار می کند.

1: پیدا کردن نسخه پایتون در سیستم عامل تان

نام فایل ممکن است متفاوت ذخیره شده باشد اما به طور معمول به صورت python-3.6.2.exe”” برای سیستم عامل 32 بیتی و python-3.6.2-amd64.exe”” برای 64 بیتی به کار می رود. شماره نسخه پایتون بخشی از اسم فایل است. در اینجا به نسخه 3.6.2 اشاره شده که نام نسخه پایتونی استفاده شده در این مقاله است.

2: دو بار بر روی فایل کلیک کنید تا نصب آغاز شود.

(وقتی فایل را باز می کنید ممکن است این پیام هشدار را مشاهده کنید که از شما می پرسد آیا می خواهید این فایل را اجرا کنید بر روی گزینه RUN کلیک کنید.) تا کادر نصب پایتون
برای شما مانند تصویر زیر باز شود. اینکه تصویر نصب دقیقا مثل همین تصویر باشد به این بستگی دارد که چه نسخه ایی را نصب می کنید.(اگر نسخه متفاوت باشد به همین شکل است با این تفاوت که در بالای کادر نام نسخه نصبی شما را می نویسد)


تصویر1: مراحل نصب پایتون
با سوالی در مورد اجازه دسترسی آغاز می شود
.

3: گزینه نصب کاربر را انتخاب کنید.( از تنظیمات پیش فرض استفاده کنید.)

برای سیستم هایی که چند کاربره هستند استفاده از نصب شخصی آسان تر است. در بعضی موارد این نوع نصب، پیام های هشدار های امنیتی را کاهش می دهد.

4: اضافه کردن پایتون 3.6 به مسیر را انتخاب کنید.

اضافه کردن پایتون به مسیر این امکان را برای شما فراهم می کند که از هرجای هارد دیسک خود به پایتون دسترسی پیدا کنید. اگر این تنظیم را انتخاب نکنید ، باید بعداً دستی Python را به مسیر اضافه کنید.

5: روی گزینه Customize Installation کلیک کنید

در هنگام نصب پایتون
از شما می خواهد ویژگی هایی را که برای نسخه پایتون خود به کار می برید را انتخاب کنید. همان طور که در تصویر 2 نشان داده شده تمام ویژگی ها را انتخاب کنید. شاید به هیچ کدام از ویژگی ها در نصب برنامه خود نیازی نداشته باشید اما ممکن است در اینده به گزینه ایی لازم شود بنابراین همه ی ویژگی ها را در نصب اولیه تیک بزنید.


تصویر 2 : ویژگی های پایتونی را که می خواهید نصب کنید، انتخاب کنید.

6: گزینه Next (بعدی) را بزنید.

در این حالت تصویر 3 (انتخاب های پیشرفته تر) ظاهر می شود. دقت کنید که نصب برای همه کاربران را انتخاب نکنید، حتی اگر در مراحل قبل آن را انتخاب کرده بودید. همچنین آدرس محلی که پایتون می خواهید در آن ذخیره شود را در کادر وارد کنید. به صورت پیش فرض در درایو C ذخیره می شود در صورتی که تمایل دارید محل ذخیره پایتون را تغییر دهید.


تصویر 3: محل نصب پایتون
را تعیین کنید.

7: گزینه نصب برای همه کاربران را انتخاب کنید تا پایتون برای همه کاربران در دسترس باشد.

دقت کنید با انتخاب این گزینه پیش کامپایلر استاندارد به صورت خودکار انتخاب شده و شما باید آن را انتخاب کنید.

8: نام پوشه مقصد را بنویسید.

به طور مثال از C:\Python36.9 استفاده می کنیم.

9: روی نصب کلیک کنید.

بعد از کلیک بر روی گزینه نصب مراحل نصب آغاز می شود. ممکن است با پیام هشدار کنترل حساب کاربری رو به رو شوید و از شما می پرسد: آیا می خواهید نصب انجام شود و روی گزینه بله کلیک کنید. مراحل نصب ادامه پیدا می کند تا پیام کامل شدن نصب نمایش داده شود.

10: روی close کلیک کنید.

پایتون برای استفاده آماده است.

نصب پایتون در مک

روی سیستم عامل مک برنامه پایتون از قبل نصب شده است. نصب برنامه پایتون در سیستم عامل معمولا چند ساله است. اگر عمر سیستم شما چند ساله است و برنامه قدیمی است، برای اهداف شما و آموزش پایتون
در سیستم مک مناسب است و نیاز به تست برنامه برای اینکه خوب کار می کند ندارید.

اما در برخی موارد نیاز به بروز رسانی برنامه است. بخشی از این بروزرسانی شامل مجموعه کامپایلرهای GNU (GCC) است تا برنامه پایتون به منابع سطح پایین خود دسترسی داشته باشد. در سایت ناگفته مراحل نصب پایتون 10.6 بر روی سیستم عامل مک شامل مراحل زیر است:

1: به آدرس https://www.python.org/downloads/release/python-362/ بروید و نسخه پایتون مورد نظر خود را دانلود کنید.


تصویر4 : دانلود همه ی نسخه های برنامه پایتون در آدرس گفته شده موجود است.

2: دانلود نسخه 32 بیتی یا 64 بیتی مناسب سیستم مک

دانلود برنامه پایتون آغاز می شود. صبور باشید، دانلود برنامه کمی زمان می برد.

3: در پوشه دانلود شده روی python-3.6.2-macosx10.6.pkg دوبار کلیک کنید.

یک پیام خوش آمدگویی مشاهده می کنید که در مورد ساختار پایتون توضیح داده شده است.

4: سه بار روی گزینه ادامه (Continue) کلیک کنید.

در هنگام نصب برنامه پیام late-breaking”” درباره اطلاعات لایسنس پایتون ظاهر می شود. (در صورتی که در مورد اطلاعات لایسنس پیامی را مشاهده کردید روی گزینه موافقت (agree) کلیک کنید.) و در نهایت کادر محل ذخیره پایتون باز می شود.

5: بر روی گزینه نصب کلیک کنید.

در هنگام نصب ممکن است از شما نام کاربری و رمز عبور مدیر را بخواهد. بعد از تایپ نام کاربری و رمز عبور در پنجره باز شده روی گزینه ok را کلیک کنید. در طی فرایند نصب پنجره های نصب باز می شوند و تکمیل می شوند بنابراین شما می دانید در حال نصب کدام بخش است. در نهایت پس از اتمام نصب، پنجره ایی باز می شود که حاوی پیام “نصب شما با موفقیت انجام شد”.

6: پنجره را ببندید (کلیک close)

برنامه پایتون آماده استفاده است. برای نوشتن کدنویسی پایتون می توانید آموزش پایتون
را دنبال کنید.

نصب پایتون در لینوکس

بعضی از نسخه های لینوکس همراه با برنامه پایتون ارائه می شوند. به طور مثال اگر شما مجموعه برنامه مدیریتی کلاه قرمز (RPM) بر پایه توزیع ( مثل Suse، کلاه قرمز، سگ زرد، فدورا و CentOS) داشته باشید. احتمالا برنامه پایتون در سیستم شما موجود است و نیازی به نصب مجدد ندارید.

استفاده از استاندارد نصب لینوکس

استاندارد نصب لینوکس روی هر سیستمی کار می کند. با این وجود اگر ضروری است که بر روی ترمینال ها کار و دستورات را تایپ کنید تا آن را کامل کنید. احتمالا بعضی از دستورات بسته به نسخه لینوکس متفاوت باشند. سایت http://docs.python.org/3/install/ توضیحات مفیدی ارائه می کند که می توانید علاوه بر روش های گفته شده در زیر از آن کمک بگیرید.

1: به آدرس https: //www.python.org/downloads/release/python-362/ بروید. اطلاعات مربوط به آخرین نسخه پایتون را مشاهده می کنید، همانطور که در تصویر 4 می بینید.

2: نسخه مناسب لینوکس را دانلود کنید.

Gzipped source tarball (a روی هر سیستم عامل لینوکس نصب می شود.

XZ compressed source tarball (b بهتر است به صورت فشرده دانلود کنید سریعتر نیز است.

3: زمانی که از شما می پرسد می خواهید فایل را ذخیره یا باز کنید، گزینه ی ذخیره را انتخاب کنید. صبر کنید، دانلود آن کمی زمان می برد.

4: دوبار روی پوشه کلیک کنید

پنجره Archive Manager باز می شود و پوشه را از حالت فشرده خارج کنید. در نهایت پوشه Python 3.6.2 را می توانید در Archive Manager مشاهده کنید.

5: بر روی Python 3.6.2 دوبار کلیک کنید.

پوشه ی Python 3.6.2 نیز از حالت فشرده خارج می شود و زیر پوشه های آن استخراج می شود.

6: یک نسخه از ترمینال را باز کنید.

پنجره ترمینال ظاهر می شود. اگر تا به حال هیچ برنامه ایی روی سیستم عامل لینوکس خود نصب نکرده اید به یک سری برنامه های زیر ساختی نیاز دارید. برنامه های SQLite و bzip2 را قبل از آموزش پایتون
و نصب آن مطمئن شوید در سیستم تان نصب است در غیر این صورت برنامه پایتون بر روی سیستم تان نصب نخواهد شد. اگر این برنامه ها در سیستم شما موجود است به مرحله ی 10 بروید و نیازی به مراحل 7تا9 ندارید.

7: عبارت نصب ساختار های ضروری sudo apt-get را بنویسید و enter را بزنید.

لینوکس تمام ساختار های ضروری که نیاز است را نصب می کند برای مشاهده جزئیات بیشتر به سایت https://packages.debian.org/squeeze/build-essential مراجعه کنید.

8: عبارت “sudo apt-get install libsqlite3-dev” را در آدرس مرورگر خود بنویسید.

بعد از وارد کردن enter را بزنید. پشتیبانی SQLite در لینوکس داده های مورد نیاز برای پایتون را نصب می کند.

(برای اطلاعات بیشتر به این سایت https://packages.debian.org/squeeze/libsqlite3-dev مراجعه کنید.)

9: sudo apt-get install libbz2-dev عبارت را وارد و سپس enter را بزنید.

پشتیبانی bzip2 در لینوکس داده های مورد نیاز پایتون را نصب می کند (برای جزئیات به https://packages.debian.org/sid/libbz2-dev مراجعه کنید).

10: عبارت CD Python 3.6.2 را در پنجره ترمینال بنویسید و Enter بزنید.

ترمینال مسیر فهرست ها را به پوشه Python 3.6.2 در سیستم شما تغییر می دهد.

11: عبارت ./configure را بنویسید و Enter را بزنید.

اسکریپت شروع به بررسی نوع ساختار سیستم می کند و سپس یک سری کارها را بر اساس سیستمی که استفاده می کنید انجام می دهد. این فرآیند یک تا دو دقیقه زمان می برد. زیرا موارد زیادی را باید بررسی کند.

12: عبارت make را بنویسید و Enter را بزنید.

لینوکس دستور make در اسکریپت را برای ایجاد نرم افزار های پایتون اجرا می کند. این کار ممکن است یک تا دو دقیقه زمان ببرد. این به سیستم پردازشی شما بستگی دارد.

13: عبارت sudo make altinstall را بنویسید و Enter را بزنید.

پیامی ظاهر می شود و رمز مدیریتی شما را درخواست می کند. رمز را وارد کنید و Enter را بزنید. در این لحظه تعدادی کار بر روی سیستم تان انجام و برنامه پایتون نصب می شود.

نصب گرافیکی در لینوکس

همه نسخه های لینوکس از نصب بر روی لینوکس استاندارد که در بالا به آن اشاره شد، پشتیبانی می کنند. با این وجود چند نسخه از توزیع های لینوکس مبنی بر دبیان ، مانند Ubuntu 12.x و نسخه های بعدی آن، یک روش نصب گرافیکی را نیز ارائه می دهند.در این روش به کلمه عبور گروه مدیریتی (sudo) نیاز دارید، بنابراین داشتن این کلمه عبور باعث صرفه جویی در وقت شما می شود. مراحل زیر روش نصب گرافیکی اوبونتو (Ubuntu) را شرح می دهد، این روش مشابه سایر نصب ها در لینوکس می باشد:

1. برنامه مرکزی اوبونتو را باز کنید.

ممکن است این برنامه در سیستم شما با نام Synaptics موجود باشد. شما لیستی از برنامه های پرطرفدار برای دانلود و نصب در این پوشه می بینید.

2. ابزار توسعه دهنده ( Developer یا Development) از لیست مجموعه نرم افزارهای توسعه دهنده را انتخاب کنید.

شما لیستی از مجموعه نرم افزار های توسعه دهنده می بینید که پایتون یکی از آن ها است.

3. دو بار روی پایتون 3.6.2 کلیک کنید تا باز وارد شوید.

مرکز نرم افزار اوبونتو جزئیات مرتبط با پایتون 3.6.2 را ارائه می دهد و پیشنهاد می کند، آن را برای شما نصب کند.

4. روی گزینه install کلیک کنید.

اوبونتو شروع به نصب برنامه می کند و روند پیشرفت برنامه در پنجره نمایش داده می شود. در انتها بعد از نصب کامل برنامه به جای گزینه نصب، حذف (Remove) قرار می گیرد.

5. پرونده اوبونتو مرکزی را ببندید.

برنامه پایتون به دسکتاپ شما اضافه شده است و می توانید از آن استفاده کنید.

دسترسی به پایتون در سیستم بعد از نصب

بعد از نصب پایتون
بر روی سیستم تان، باید بدانید از کجا آن را پیدا کنید. در برخی موارد، پایتون با انجام بعضی کارها از جمله افزودن مسیر پایتون به اطلاعات مسیر دستگاه در زمان نصب، سعی می کند تا پیدا کردن فایل آسان باشد. حتی در این مواقع، شما باید بدانید که چگونه می توانید به نصب دسترسی پیدا کنید، در ادامه راه های پیدا کردن برنامه پایتون بر روی سیستم تان شرح داده می شود.

دسترسی به پایتون در ویندوز

بعد از نصب پایتون
ویندوز پوشه جدیدی در منوی استارت ایجاد می کند مه شامل برنامه پایتون است. از این طریق می توانید آن را بیابید:

Start All program Python 3.6

دو مورد که در نصب برنامه ایجاد می شوند (پایتون GUI) IDLE و پایتون (خط فرمان) هستند. سایت ناگفته توضیحاتی در مورد اینکه چطور یک Anaconda برای برنامه نویسی استفاده کنید و همچنین در مورد اینکه چگونه از IDLE و خط فرمان استفاده کنید، شرح می دهد.

با کلیک بر روی گزینه IDLE (رابط گرافیکی پایتون) تصویری مانند تصویر 5 مشاهده می کنید. با باز کردن IDLE به طور خودکار بعضی از اطلاعات را نشان می دهد تا بدانید که برنامه مناسب را باز کرده اید. به عنوان مثال ، شماره نسخه پایتون را می بینید (که در اینجا 3.6.2 است). همچنین اطلاعاتی در مورد سیستمی که از آن استفاده می کنید، ارائه می دهد.


تصویر 5: اگر نیاز به یک محیط گرافیکی برای برنامه نویسی دارید، از IDLE استفاده کنید.

پایتون (خط فرمان) یک خط فرمان را باز می کند و شما دستورات را می توانید در آن بنویسید و اجرا کنید. همانند تصویر 6. محیط به صورت خودکار اطلاعاتی در مورد نسخه پایتون و سیستم شما را نمایش می دهد.


تصویر 6: زمانی که سرعت و انعطاف پذیری در برنامه نویسی برای شما اولویت دارد از برنامه پایتون(خط فرمان) استفاده کنید.

روش سوم برای دسترسی به پایتون باز کردن خط فرمان ، Python را بنویسید و Enter را بزنید. از این روش می توانید زمانی استفاده کنید که انعطاف پذیری بیشتری در محیط پایتون می خواهید بدست آورید، به طور خودکار آیتم ها را دانلود می کند یا پایتون را در محیطی با امتیاز بالاتر (که در آن حقوق امنیتی اضافی به دست می آورید) قرار می دهد. پایتون مجموعه از آرایه های مهم خط فرمان را فراهم می کند؛ دستور Python/? را در خط فرمان بنویسید و سپس Enter را بزنید. تصویر 7 آنچه را که معمولا نشان می دهد، را نمایش داده است. زیاد نگران خط فرمان نباشید، ممکن است زیاد به کار شما نیاید اما دانستن وجود آنها بسیار مفید است.


تصویر 7: در اینجا استفاده از یک خط فرمان استاندارد انعطاف پذیری استفاده از سوئیچ ها برای تغییر نحوه کار پایتون را نشان می دهد.

دسترسی به پایتون در سیستم عامل مک

احتمالا پایتون در سیستم عامل مک از قبل نصب بوده است. در صورتی که خودتان نصب کرده اید بسته به نوع نصب تان نحوه ی دسترسی به برنامه متفاوت است.

محل نصب پیش فرض پایتون در مک

سیستم عامل مک به طور پیش فرض پوشه ایی برای پایتون ایجاد نمی کند. ابتدا ترمینال را با این روش باز کنید.

Applications Utilities Terminal

بعد از باز شدن ترمینال، کلمه پایتون را در آن تایپ کنید و Enter را فشار دهید تا نسخه فرمان خطی پایتون برای شما باز شود. تصویری مانند تصویر 6 برای شما باز می شود (مشابه تصویر توضیح داده شده در بخش ویندوز است). مزیت استفاده از روش ترمینال برای باز کردن برنامه پایتون خط فرمان راحت تر کار می کنید. اصلاح و تغییر در خط فرمان پایتون آسان تر می باشد.

دسترسی به پایتون نصب شده یا بروزرسانی شده در سیستم عامل مک

بعد از نصب پایتون
در سیستم عامل تان پوشه برنامه ها را باز کنید. در این برنامه یک پوشه Python 3.6 را می بینید که شامل گزینه های زیر است:

 • Extras folder (پوشه اضافی)
 • IDLE application (GUI development) (توسعه دهنده گرافیکی)
 • Python Launcher (interactive command development) (توسعه دستورات تعاملی)
 • Update Sh. . . command (به روز رسانی)

با دو بار کلیک بر روی گزینه IDLE یک محیط گرافیکی باز می شود که به تصویر 5 شباهت دارد. تنها در برخی جزئیات متفاوت است، اما محتوای هر دو پنجره یکسان هستند.اگر دوبار بر روی Python Launcher کلیک کنید، یک محیط خط فرمان شبیه به تصویر6 ، باز می شود. این محیط از تمام پیش فرض های پایتون برای ایجاد یک محیط اجرای استاندارد استفاده می کند.

دسترسی پایتون در سیستم عامل لینوکس

بعد از نصب پایتون
یک پوشه با نام Python 3.6 در منوی خانه لینوکس ایجاد می شود. به طور معمول کد های نوشته شده در برنامه پایتون در لینوکس در محل usr/local/bin/Python3.6 قرار می گیرد. این اطلاعات مهم هستند زیرا شاید نیاز پیدا کنید که محل ذخیره داده های خود را تغییر دهید. در لینوکس های توسعه یافته لازم است به جای Python عبارت Python 3.6 را بنویسید. همچنین زمانی که با ترمینال کار می کنید بهتر است عبارت Python 3.6.2 را به کار ببرید.

تست کردن برنامه پایتون نصب شده

برای اطمینان از اینکه برنامه شما به درستی نصب شده باید آن را تست کنید. مهم است که مطمئن شوید برنامه شما به درستی کار می کنید، البته به این معنی نیست که کد پایتون را بنویسید و اجرا کنید. ابتدا برنامه IDLE را باز کنید. همان طور که گفته شد اطلاعات سیستم شما و نسخه پایتون مانند تصویر 5 به شما نمایش خواهد داد. برای تست پایتون دستور print(“This is my first python program”) را بنویسید و Enter را فشار دهید. تصویری مانند تصویر8 نمایش داده می شود. دستور print() هر چیزی را که بین پرانتز نوشته اید را چاپ می کند. این دستور در نوشتن کد پایتون بسیار پرکاربرد است.


تصویر 8: با دستور Print() هر اطلاعاتی را که بخواهید برای شما نمایش می دهد.

دقت کنید که IDLEکدهای مختلف را با رنگ های مختلف نشان می دهد تا درک آن برای شما آسان تر باشد. رنگ ها نشان می دهد شما چه کاری را انجام داده اید. چهار کد رنگ شامل موارد زیر می باشد:

 • بنفش: نشان می دهد که شما چه دستوری نوشته اید.
 • سبز: محتوای ارسالی به یک دستور را نشان می دهد.
 • ابی: خروجی یک دستور را نشان می دهد.
 • سیاه: عبارت های غیر دستوری را نمایش می دهد.

شما دستور پرینت را نوشتید و پایتون در پاسخ ان متن را نمایش داد؛ به این معنی است که برنامه شما کار می کند. عبارت 3+4 را نیز بنویسید و سپس Enter را فشار دهید. همان طور که در تصویر 9 مشاهده می کنید پاسخ که عدد 7 است را به درستی نمایش می دهد. دقت کنید 3+4 را با رنگ سیاه نشان می دهد زیرا یک دستور نیست و عدد 7 که خروجی است را به رنگ آبی نمایش می دهد. بعد از تست های گفته شده اگر پایتون به درستی پاسخ داد بدین معناست که نصب پایتون
شما موفقیت امیز بوده است.


تصویر 9: پایتون از عملیات ریاضیات به عنوان بخش های تعاملی پشتیبانی می کند.

برای بستن IDLE دستور quit() را بنویسید و Enter را فشار می دهید. پیامی مانند تصویر 10 نمایش داده می شود. روی Ok کلیک کنید و برنامه بسته می شود.


تصویر 10: پیام بستن IDLE کمی متفاوت است.(با عنوان Kill همراه است)

دقت کنید quit() بعد از ان دارای پرانتز است؛ مانند دستور print() . همه دستورات دارای پرانتز هستند، اینگونه می توانید ان ها را تشخیص دهید. برای دستور ترک کردن بین دو پرانتز را خالی بگذارید.

 

درباره‌ی parvaneh mahmoudi

همچنین ببینید

آموزش مرحله به مرحله پایتون/ قسمت سوم

دسترسی به خط فرمان به کار گیری دستورات برای اجرای وظایف دستور پایان دادن به …

دیدگاهتان را بنویسید